Ukraine

×

Error message

  • Notice: Undefined index: taxonomy_term in taxonomy_field_formatter_view() (line 1623 of /var/www/index.statelessness.eu/web/modules/taxonomy/taxonomy.module).
  • Notice: Trying to get property 'name' of non-object in taxonomy_field_formatter_view() (line 1623 of /var/www/index.statelessness.eu/web/modules/taxonomy/taxonomy.module).
  • Notice: Undefined index: taxonomy_term in taxonomy_field_formatter_view() (line 1623 of /var/www/index.statelessness.eu/web/modules/taxonomy/taxonomy.module).
  • Notice: Trying to get property 'name' of non-object in taxonomy_field_formatter_view() (line 1623 of /var/www/index.statelessness.eu/web/modules/taxonomy/taxonomy.module).

Country

Ukraine

WEBINAR: 2024 State of Play Assessment on Statelessness in Europe

Image for the WEBINAR: 2024 State of Play Assessment on Statelessness in Europe

In conversation with experts working in different countries, we presented our annual state of play assessment of key trends on statelessness in Europe. In this webinar, we launched new StatelessnessINDEX country profiles for Georgia and Türkiye, as well updated data for 15 other countries.

22 Mar 2024 / Albania / Austria / Belgium / Bosnia-Herzegovina / Bulgaria / Council of Europe / Croatia / Cyprus / Czechia / Detention / European Union / France / Georgia / Germany / Global / Greece / Hungary / International and Regional Instruments / Ireland / Italy / Kosovo / Latvia / Malta / Moldova / Montenegro / Netherlands / North Macedonia / Norway / Poland / Portugal / Prevention and reduction / Romania / Serbia / Slovenia / Spain / Statelessness determination and status / Statelessness population data / Sweden / Switzerland / Türkiye / Ukraine / United Kingdom

WEBINAR: 2023 State of Play Assessment on Statelessness in Europe

 

Speakers

  • Patricia Cabral – Legal Policy Coordinator, European Network on Statelessness
  • Catherine Cosgrave – Managing Solicitor, Immigrant Council of Ireland - Country Expert on Ireland
  • Denis Neselovskyi – Legal Consultant, Statefree - Country Expert on Germany
  • Valérie Klein – Legal Officer, NANSEN - Country Expert on Belgium
  • Chris Nash – Director, European Network on Statelessness

23 Mar 2023 / Albania / Austria / Belgium / Bulgaria / Council of Europe / Croatia / Cyprus / Czechia / European Union / France / Germany / Global / Greece / Hungary / International and Regional Instruments / Ireland / Italy / Latvia / Malta / Moldova / Montenegro / Netherlands / North Macedonia / Norway / Poland / Portugal / Romania / Serbia / Slovenia / Spain / Sweden / Switzerland / Ukraine / United Kingdom

Roma Belong: Statelessness, Discrimination and Marginalisation of Roma in the Western Balkans and Ukraine

Year of publication: Oct 2017
Country: Albania, Montenegro, North Macedonia, Serbia, Ukraine
Theme: Prevention and reduction
Publication type: Publications
Author/s: ENS, ERRC, ISI

Socio-economic rights of a person recognized as stateless in Ukraine and a person who has applied to be recognized as stateless under the statelessness determination procedure (English)

Year of publication: Sep 2021
Country: Ukraine
Theme: Statelessness determination and status
Publication type: Publications
Author/s: Right to Protection (R2P) & ENS

Socio-economic rights of a person recognized as stateless in Ukraine and a person who has applied to be recognized as stateless under the statelessness determination procedure (Ukrainian)

Year of publication: Sep 2021
Country: Ukraine
Theme: Statelessness determination and status
Publication type: Publications
Author/s: Right to Protection (R2P) & ENS

Assessing the first six months of Ukraine’s new Statelessness Determination Procedure

In April 2021, the Ukrainian Government adopted a by-law, which introduced the long-awaited regulations to implement the country’s new Statelessness Determination Procedure (SDP).

The by-law establishes how applications are to be submitted and reviewed under the new procedure, and the role of the State Migration Service of Ukraine (SMSU) local offices. As a result, applicants were finally able to start the process of confirming their statelessness status and regularising their stay in Ukraine.

12 Oct 2021 / Statelessness determination and status / Ukraine

УКРАЇНА

Україна - суб'єкт майже всіх міжнародних та регіональних інструментів, включно з трьома ключовими конвенціями про безгромадянство. Однак наявні певні прогалини в захисті прав осіб без громадянства, але є також зусилля, спрямовані на попередження та скорочення безгромадянства.

Ukrainian
  • Особа без громадянства може звернутися за натуралізацією в загальному порядку, що передбачає наявність дозволу на імміграцію та безперервного проживання на законних підставах на території України впродовж останніх п’яти років.
  • З грудня 2021 року, термін проживання, необхідний особі без громадянства для подання заяви на натуралізацію, був скорочений з п'яти до трьох років після її первісного визнання апатридом.
  • Особи без громадянства мають відповідати всім іншим встановленим для натуралізації вимогам, з тією лише різницею, що вони повинні надати декларацію, що вони не є громадянами іншої держави, а не підтвердження виходу з іншого громадянства.
  • До числа перешкод, з якими стикаються особи без громадянства, що бажають набути українське громадянство шляхом натуралізації, відноситься обов’язкове надання документу, що посвідчує особу, та документ, що підтверджує дохід за останні шість місяців, або наявність заощаджень у розмірі 12-кратного прожиткового мінімуму (на сьогодні не менш ніж 31 068 гривень (801 96 євро). За видачу дозволу на імміграцію стягується збір у розмірі 179,74 гривні (4,64 євро), а за подання заяви про натуралізацію — 8,50 гривень (0,22 євро).
  • Особа, яка вчинила тяжкий або особливо тяжкий злочин на території України або за її межами, за законом не має права на натуралізацію.
  • Законодавство містить положення про автоматичне набуття українського громадянства деякими дітьми, які в іншому випадку були б апатридами, але право на отримання громадянства залежить від статусу їхніх батьків, тому немає повної гарантії того, що на території країни не будуть народжуватися діти, які стануть апатридами. На практиці дітям доводиться звертатися до органів влади за довідкою про належність до громадянства.
  • Батькам не надається інформація про права дитини на громадянство та відповідні процедури.
  • Якщо батьки проживають на території країни на законних підставах, то для отримання громадянства дитині не потрібно мати документи, що підтверджують її перебування на законних підставах.
  • Закон не встановлює вікових обмежень для подання заяви, але на практиці після 18 років (вік, з якого особа може звертатися до державних органів без обов’язкової участі законного представника) це зробити складніше, оскільки влада може поставити під сумнів проживання молодої людини в Україні, якщо в неї немає необхідних документів, що посвідчують особу.  За подання заяви плата не стягується.
  • Для дітей батьків, які отримали притулок в Україні, діє спеціальне положення про набуття громадянства.
  • Знайди набувають громадянство автоматично за народженням.
  • Українське законодавство містить термін «новонароджена дитина», але в ньому немає визначення, що це означає на практиці. Знайди не можуть бути позбавлені громадянства, якщо це призведе до безгромадянства.
  • Українське законодавство не передбачає втрати громадянства дитиною або позбавлення її громадянства, тому дитина, яку всиновили іноземні громадяни, не втратить українське громадянство.
  • Законодавством передбачається, що усиновлені громадянами України діти-іноземці (у віці до 18 років) або повнолітні особи без громадянства, які постійно проживають на території України, мають право на набуття громадянства.
  • Законом передбачено, що дитина, яка народилася за кордоном від батьків, якщо хоч один із них є громадянином України, автоматично набуває українське громадянство за народженням; будь-які дискримінаційні положення в законі відсутні.
  • Закон передбачає, що діти повинні бути зареєстровані і отримати свідоцтво про народження впродовж місяця після народження, проте для завершення реєстрації необхідні документи, що посвідчують особу та проживання на законних підставах хоча б одного з батьків. Якщо батьки не мають документів, дитина може бути зареєстрована третьою особою, але правовий зв'язок з батьками не буде встановлено.
  • Під час реєстрації народження громадянство дитини не визначається і не фіксується, реєструються тільки імена батьків і відомості про їхнє громадянство. Громадянство дитини визначається пізніше (на підставі паспортів батьків або підтвердження місця проживання)  при зверненні за отриманням паспорту.
  • Медичні установи або органи реєстрації актів цивільного стану не зобов’язані повідомляти міграційні органи про батьків, які не мають документів, однак це прямо не заборонено законом.
  • Є повідомлення, які вказують на те, що реєстрація народження дитини неможлива через міграційний статус та/або статус перебування батьків. Існують достовірні повідомлення (наприклад, від УВКБ ООН) про так званих «правових сиріт» в Україні, тобто дітей, чиї батьки не мають документів і відомості про них не можуть бути внесені до свідоцтва про народження. Крім того, є проблеми з реєстрацією дітей, народжених у тюрмах, і є достовірні повідомлення про те, що етнічні меншини, включно з ромами, зазнають непропорційно багато перешкод при реєстрації народження дитини. Забезпечення загальнодоступної реєстрації народження всіх дітей, що народилися в Україні, включно з представниками етнічних меншин, було предметом рекомендацій, які Україна отримала і прийняла під час другого циклу Універсального періодичного огляду.
  • Немає повідомлень про проблеми з реєстрацією народження дитини на основі статевої та/або гендерної ідентичності батьків, а також немає повідомлених випадків перешкод для дітей, народжених через сурогатне материнство.
  • Пізня реєстрація народження можлива, але батьки повинні або вказати поважну причину пропуску встановленого місячного терміну, або заплатити штраф (17–52 грн./0,50–1,53 євро). У разі реєстрації народження пізніше одного року після народження дитини і до досягнення нею віку 16 років, потрібно надати додаткові документи. Якщо реєстрація здійснюється після досягнення дитиною 16-річного віку, необхідна наявність паспорта, однак отримати паспорт без свідоцтва про народження практично неможливо.
  • Діти, народжені на непідконтрольних уряду України територіях (НПУТ), стикаються з додатковими проблемами під час отримання документів реєстрації актів цивільного стану, оскільки документи, видані на цих територіях, вважаються урядом України недійсними, а процедури, спрямовані на розв’язання цього питання, не були реалізовані на практиці. Для реєстрації народження дітей, які народилися на НПУТ, необхідно пройти через судову процедуру, однак вона є дорогою й часто займає багато часу. За оцінками Міністерства юстиції, тільки 45 % дітей, про народження яких повідомлялося в Донецькій і Луганській областях, і 12 % дітей, що народилися в Криму, отримали свідоцтво про народження. З подібними проблемами стикаються діти, які народилися на тимчасово окупованих територіях України з 24 лютого 2022 року.
  • За достовірними повідомленнями, деякі верстви населення стикаються з високим ризиком того, що народження дитини не буде зареєстровано, у тому числі роми, бездомні особи, діти, народжені в місцях затримання або в’язницях, і діти, які народилися на непідконтрольних уряду територіях (НПУТ).
  • У 2021 році було прийнято нову Національну стратегію у Сфері прав людини та План заходів щодо неї на 2021-2023 роки. Одним із ключових аспектів стратегії є забезпечення надання цивільних документів мешканцям непідконтрольних уряду територій (НКУТ) України. Проте не було жодних нових розвитків щодо впровадження адміністративної процедури реєстрації народжень на непідконтрольній території території.
  • Уряд також ухвалив Стратегію сприяння реалізації прав і можливостей осіб, які належать до ромської національної меншини, в українському суспільстві на період до 2030 року у липні 2021 року, яка передбачає забезпечення членів ромської громади відповідними особистими документами (свідоцтвами про народження та документами, що посвідчують особу).
  • У 2019 р. Кабінет міністрів затвердив пілотну програму «Є-малятко», метою якої було спростити доступ до низки різних послуг і соціальних виплат через єдину заяву: реєстрація народження; реєстрація місця проживання дитини; доступ до соціальних виплат на дітей; реєстрація осіб в демографічному реєстрі; і визначення належності дитини до громадянства України. У 2020 р. програма «Є-малятко» була оновлена і підключена до програми «Дія», щоб зробити послуги доступними в режимі онлайн. Але за даними Міністерства юстиції, ця послуга поки що доступна тільки в окремих регіонах.
  • У законодавстві України є положення про позбавлення громадянства, які можуть призвести до безгромадянства. Якщо громадянство було надано або набуто за фіктивними підставами, то гарантій запобігання безгромадянству не передбачено.
  • Правова гарантія дозволяє відмовитись від українського громадянства тільки в тому випадку, якщо особа набула інше громадянство або має документальне підтвердження того, що набуде його після відмови від українського громадянства. Особа без громадянства, яка втратила українське громадянство й не набула іншого громадянства, може подати клопотання про його поновлення, але ця гарантія не діє автоматично й залежить від певних умов.
  • Немає положень, які допускають позбавлення громадянства з міркувань національної безпеки. У 2022 році було внесено декілька законодавчих пропозицій, які передбачають можливість позбавлення громадянства України осіб, які вчинили державну зраду, або тих, хто добровільно отримав російський паспорт на тимчасово окупованих територіях України, але ці зміни досі не ухвалені.
  • Підготовка подань про позбавлення громадянства покладена на Державну міграційну службу України, розгляд подань здійснюється Комісією при Президентові України з питань громадянства, а рішення приймається Президентом України. Рішення можуть бути оскаржені в суді.
  • Позбавлення громадянства застосовується на практиці: у 2021 р. три особи були позбавлені українського громадянства. Державна міграційна служба публікує обмежені дані щодо випадків позбавлення громадянства, а раніше опублікована статистика недоступна.
  • Закон не передбачає чітких гарантій для дітей щодо похідної втрати громадянства. Вихід дитини з громадянства України відбувається за заявою того з батьків, хто теж виходить з громадянства. Для дітей віком від 14 до 18 років, вимагається їхня згода на вихід з громадянства.

Council of Europe - European Convention on Nationality (Nov 1997)
United Nations - Convention on the Reduction of Statelessness (Jan 1961)

R2P, DESYATE KVITNYA, ENS, ERRC, ISI - Joint Submission to the Human Rights Council at UPR28 - Ukraine (Mar 2017)
European Network on Statelessness - Statelessness determination and protection in Europe (Sep 2021)

International and regional treaties

Lists the four core statelessness conventions. Information on whether the country is a State party to these conventions and relevant reservations is available above under ‘International and Regional Instruments’.

Council of Europe - European Convention on Nationality (Nov 1997)
United Nations - Convention on the Reduction of Statelessness (Jan 1961)

Publications

Reports, briefings, submissions to human rights monitoring mechanisms, and other relevant publications on statelessness.

R2P, DESYATE KVITNYA, ENS, ERRC, ISI - Joint Submission to the Human Rights Council at UPR28 - Ukraine (Mar 2017)
European Network on Statelessness - Statelessness determination and protection in Europe (Sep 2021)

Statelessness determination and protection in Europe

Year of publication: Sep 2021
Country: Global, European Union, Council of Europe, Albania, Austria, Belgium, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czechia, France, Germany, Greece, Hungary, Ireland, Italy, Latvia, Malta, Moldova, Netherlands, North Macedonia, Norway, Poland, Portugal, Serbia, Slovenia, Spain, Switzerland, Ukraine, United Kingdom
Theme: Statelessness determination and status
Publication type: Publications
Author/s: European Network on Statelessness

New Index Thematic Briefing: Statelessness determination and Protection in Europe

SDP briefing

Over the last three years, the European Network on Statelessness has been working with its members to research and compile up-to-date comparative information on statelessness in 27 European countries.

Our new thematic Statelessness Index briefing uses this information to provide a snapshot of how different countries are performing on statelessness determination and the protection of stateless people.

15 Sep 2021 / Albania / Austria / Belgium / Bulgaria / Croatia / Cyprus / Czechia / France / Germany / Greece / Hungary / Ireland / Italy / Latvia / Malta / Moldova / Netherlands / North Macedonia / Norway / Poland / Portugal / Serbia / Slovenia / Spain / Statelessness determination and status / Switzerland / Ukraine / United Kingdom

Project funded by: